• Specjaliści, Projekty, Innowacje

          • Projekty realizowane w 2022/2023

          •  

            Nasze Przedszkole posiada bogatą ofertę zajęć dodatkowych, które prowadzone są przez doświadczonych i wykształconych instruktorów, lektorów i specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Podczas zajęć zapewniony jest wszechstronny rozwój dziecka, odkrywanie jego talentów i zainteresowań.

            REALIZACJA  PROGRAMU NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

            Miło nam poinformować ,że zostaliśmy wybrani do realizacji programu wsparcia czytelnictwa organizowanym  przez MEN. W ramach realizacji projektu zostaną zakupione nowe pozycje książkowe, będą organizowane rozmaite działania przedszkola propagujące rozwój czytelnictwa. 

            Zdjęcia z realizacji projektu jak również działania znajdują się w zakładce W ŚWIECIE LITERATURY DZIECIĘCEJ. Zachęcamy do śledzenia strony. 

            Projekty realizowane w 2021/2022

             

            Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z ekologią na Ty”

            Ogólnopolski projekt „Z ekologią na Ty” autorstwa Magdaleny Pychotki i Małgorzaty Żebrowskiej będzie realizowany w Przedszkolu Miejskim nr 59 w Bytomiu w roku szkolnym 2021/2022. Projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

             

            Cele projektu:

            • tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody,
            • wzmocnienie świadomości ekologicznej dzieci,
            • kształtowanie umiejętności obserwacji zjawisk przyrodniczych,
            • kształtowanie nawyków ochrony przyrody,
            • uwrażliwianie na piękno przyrody.

            Ogólnopolski projekt „Z ekologią na Ty” skierowany jest do wszystkich grup przedszkolnych, a realizacja zadań będzie prezentowana na stronie internetowej naszego przedszkola, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz albumu fotograficznego, gdzie znajdą Państwo więcej zdjęć. Strona będzie aktualizowana wraz z realizacją zadań projektowych. 

             

            Zadania zrealizowane w ramach projektu "Z ekologią na Ty":

            1. Sprzątanie świata

            W ramach akcji sprzątania świata dzieci grupy III Kotki oraz grupy IV Motylki udały się w najbliższą okolicę naszego przedszkola, aby posprzątać śmieci. Udało nam się zebrać kilka worków śmieci znalezionych na ulicach naszego miasta. 

                  

            2. Spotkanie z panią dietetyk

            06.10.2021r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panią dietetyk – panią Karoliną Klementowską, która opowiedziała o pracy intendentki oraz dietetyka, którą wykonuje. Rozmawialiśmy także o znaczeniu prawidłowego odżywiania dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wspólnie debatowaliśmy nad produktami, które warto, a których nie warto spożywać. Na zakończenie spotkania każda grupa otrzymała od pani Karoliny pyszne owoce. Wykorzystaliśmy je podczas praktycznych warsztatów kulinarnych, podczas których przygotowywaliśmy zdrowe drugie śniadanie. Wszystko zostało zakończone degustacją przyrządzonych smakołyków.

            Składamy serdeczne podziękowania pani Karolinie za interesujące spotkanie, cenne wskazówki oraz poświęcony nam czas.

                

            3. Wielka zbiórka dla schroniska

            Tradycyjne, jak co roku w naszym przedszkolu ruszyła wielka zbiórka dla zwierząt z bytomskiego schroniska.

            Bardzo dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie w zbiórkę! 

            Zebrane dary zostały przekazane do Schroniska w Miechowicach. Bardzo dziękujemy!

               

            4. Myślę więc nie śmiecę 

            Dzieci grupy I Sówki oraz IV Motylki wzięły udział w zajęciach ekologicznych. Dzieci poznały prawidłowe zasady segregacji odpadów oraz wzięły udział w praktycznych zajęciach z segregacji, stworzyły także „Kodeks młodego ekologa” oraz wspólnie zaprojektowały logo akcji „Z ekologią na Ty!”. Dzieci wyniosły z zajęć umiejętność segregacji odpadów oraz poczucie odpowiedzialności za naszą planetę. 

                     

                        

            5. Konkurs plastyczny "Ekologiczna choinka świąteczna"

            Dzieci grupy Motylki – Marta, Maks, Lenka oraz Lilianka wzięły udział w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta w Bytomiu. Przedmiotem konkursu miało być wykonanie pracy przedstawiającej choinkę z surowców wtórnych

               

             

            Ogromne gratulacje składamy Liliance, która zajęła II miejsce w kategorii przedszkolaki.

            ____________________________________________________________________________

             

            Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”

             

            Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza polska Cała” autorstwa Ludmiły Fabiszewskiej będzie realizowany w Przedszkolu Miejskim nr 59 w Bytomiu w roku szkolnym 2021/2022. Projekt ten jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkami polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2021/2022. Powodem wprowadzenia projektu jest chęć uaktywnienia dzieci, zainteresowanie ich „małą ojczyzną” oraz tradycjami Polski.

             

            Cele projektu:

            • kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski,
            • kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
            • dostrzeganie piękna i wartości dorobku polskiej nauki i kultury,
            • poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu, dostrzeganie piękna ojczystego miejsca,
            • uwrażliwienie na piękno języka polskiego, zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną,
            • przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych,
            • budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem, okazywanie szacunku członkom rodziny i osobom z bliskiego otoczenia, rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy,
            • kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka.

             

            Realizacja zadań z międzynarodowego projektu "Piękna Nasza Polska Cała" będzie prezentowana na stronie internetowej naszego przedszkola, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz albumu fotograficznego, gdzie znajdą Państwo więcej zdjęć. Strona będzie aktualizowana wraz z realizacją zadań projektowych. 

             

            Zadania zrealizowane w ramach projektu "Piękna Nasza Polska Cała":

            1. „Piękna Nasza Polska Cała” – zorganizowanie na terenie przedszkola kącika o tematyce regionalnej. 

                  

            2. "Wedlug przepisu Babci" - wykonanie przez dzieci tradycyjnych jesiennych przetworów (ogórków kiszonych). Działania połączone były z rozmową na temat bardzo długiej tradycji kiszenia i robienie przetworów w Polsce, omówiliśmy także aspekty zdrowotnych kiszonek, a na koniec dzieci podzieliły się swoimi historiami związanymi z przetworami. Po ponad tygodniu nastąpiła degustacja ukiszonych ogórków.

                    

            3. "Moja mała Ojczyzna" – z okazji Dnia Edukacji Narodowej grupa IV Motylki poznała historię naszego przedszkola, z zaciekawieniem oglądała kroniki i fotografie z ubiegłych lat, a także poznała przedmioty użytkowe używane w przeszłości. Razem z dziećmi rozmawialiśmy o poszanowaniu tradycji, konieczności okazywania szacunku wszystkim pracownikom przedszkola oraz o byciu częścią społeczności, którą razem tworzymy. 

                

            4. "BohaterOn w Twojej Szkole" – Zadanie rozpoczęliśmy od wspólnego zdefiniowania konfliktu oraz znalezienia sposobów rozwiązywania ich. Temat rozszerzyliśmy do tematu wojny, która toczyła się kiedyś na terytorium naszego kraju. Dzieci wspólnie stwierdziły, że wszystkie konflikty należy rozwiązywać, należy ze sobą rozmawiać i nie warto się ze sobą kłócić.  Rozmawialiśmy także o uczuciach jakie towarzyszyły ludziom w czasie wojny oraz o poświęceniu dla Ojczyzny w tamtych czasach. W ramach zadania oglądaliśmy także przedstawienie lalkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” oparte na relacji dziadek-wnuczka. Wspólnie wyjaśniliśmy czym jest bohaterstwo oraz patriotyzm oraz co należy robić, aby teraz być bohaterem. Rozmawialiśmy także o tym, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. 

             Zachęcamy Państwa do wspólnego zrobienia z dziećmi kartki dla Powstańca Warszawskiego. Gotowe kartki należy przynieść do poniedziałku 08.11.21r.

                     

               

                  

            5. „Szlakiem historii” – 28.10.21 r grupa IV Motylki oraz grupa V Pszczółki udały się na pieszą wycieczkę, której celem było poznanie historii Bytomia, a także uczczenie pamięci zmarłych Polaków. Pierwszym przystanek była willa Nadburmistrza Brüninga- jedna z najbardziej zasłużonych osób dla Bytomian. Następnie udaliśmy się na zabytkowy cmentarz Mater Dolorosa, na którym zapaliliśmy znicze poległym żołnierzom oraz górnikom. Znicze zapaliliśmy także pod krzyżem, w celu złożenia hołdu wszystkim poległym podczas wojny  rodakom. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Wolności, gdzie również zapaliliśmy znicz ku pamięci walczących Polaków podczas I i II Wojny Światowej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku Dr. Leopolda Kobierskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć posadzony miłorząb dwuklapowy. Podczas wycieczki zrealizowaliśmy akcję „Szkoła Pamięta”.

                         

            6. „Herb i flaga naszego miasta” – grupowe wykonanie herbu miasta Bytom. Podczas zajęć dzieci poznały znaczenie herbu, poznały symbole zawarte w herbie, a także miejsca w naszym mieście, gdzie herb się znajduje. Działania zakończyliśmy grupowym stworzeniem herbu Bytomia. Dzieci początkowo w parach kolorowały poszczególne części herbu, a następnie tworzyliśmy jego całość.

                  

            7. „Uroczystość z okazji  11 listopada” – 10.11.2021 roku grupa Motylki miała zaszczyt gościć Pana Adama Frasa  - Prezydenta Bytomia na uroczystości przygotowanej z okazji Odzyskania Niepodległości. Dzieci podczas występu zaśpiewały Hymn Narodowy, przedstawiły piosenki i wiersze patriotyczne. Podczas występu zaprezentowały także piosenkę projektową „Piękna Nasza Polska Cała”. Dodatkowo Przedszkole wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do Hymnu" oraz w akcji "Niepodległa do Hymnu" - wszystkie grupy przedszkolne uroczyście zaśpiewały Hymn Polski.

                

                

            8. „Każdy przedszkolak – Mały Patriota – Wielki Człowiek” – z okazji przypadającego 20.11 Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF dzieci grupy Motylki zostały zapoznane z Prawami Dziecka oraz wykonały tematyczny plakat.

                    

            9. „Barbórka" – 03.12 w naszym przedszkolu świętowaliśmy "Dzień Górnika - Barbórkę". Z tej okazji dzieci wzięły udział w zorganizowanych zajęciach podczas których dowiedziały się o pracy wykonywanej przez góników, ich tradycyjnycm storoju oraz kolorowych piórach znajdujących się przy tradycyjnej górniczej czapce - czako górniczym. Dzieci porównywały węgiel z innymi kamieniami, szukały odbitych liści paproci w węglu. Na koniec dzieci wysłuchały legendy o Skarbniku i szukały ukrytego w kopalnianym szybie skarbu. Młodsze dzieci oglądały bajkę o "Białym i czarnym misiu" i kolorowały postać misia węglem. Starsze grupy kolorowały czako oraz wyklejały kolorowym papierem pióra czapki. 

                      

            10. „Szła kolęda w noc grudniową” – dzieci w tym roku przygotowały i zaprezentowały jasełka, które zostały rozesłąne rodzicom. Dodatkowow 17.12 w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta przedszkolna wigilia. Dzieci przy akompaniamencie kolęd zjadły uroczysty obiad i poczęstunek, rozpakowały świąteczny prezent oraz śpiewały kolędy. Cały dzień przebiegł w bardzo uroczystej i świątecznej atmosferze. 

                  

                

            11. „Słownik gwary regionalnej” – dzieci poznały bajkę "Pan Hilary" i "Chory kotek" w gwarze śląskiej. Poznały także tradycję mówienia gwarą, a także wybrane wyrazy, z których później powstał obrazkowy słownik.

              

             

            12. „Bal królowej Jadwigi” – 11.02.22r. w naszym przedszkolu odbyło się ogromne świętowanie. Całe przedszkole zostało zamienione w piękny zamek, a dzieci wyglądały iście królewsko. Tego dnia poznaliśmy postać królowej Jadwigi, braliśmy udział w turnieju rycerskim, tańczyliśmy się w sali balowej oraz jedliśmy królewskie poczęstunki. 

              

              

                    

            13. „W starym kinie” – dzieci oglądały dawne dobranocki. Oglądaliśmy m.in.: "Przygody kota Filemona", "Roksio", "Bolek i Lolek", "Miś Uszatek". 

                

             14. "Jak dobrze mieć sąsiada" - dzieci dowiedziały się podstawowych informacji na temat Ukrainy- poznały flagę, godło oraz hymn. Dodatkowo dzieci nauczyły się podstawowych zwrotów oraz w tym języku. 

            Dodatkowo w przedszkolu odbyła się zbiórka pieniędzy, której dochód został skierowany na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. 

             

            15. "Tydzień legend polskich" - podczas tygodnia legend polskich dzieci codzinnie poznawały nową legendę. Poznały: "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie", "Legendę o Smoku Wawelskim", "Legendę Wars i Sawa", "Legendę o Bazyliszku" oraz "Legendę o stópce królowej Jadwigi".

             

            16. "Mam chusteczkę haftowaną" - dzieci bawiły się w tradycujne polskie zabawy, np. mam chsteczkę haftowaną, stary niedźwidź czy klasy.