• O przedszkolu

• Charakterystyka i działalność placówki

Początkiem działalności Przedszkola nr 59 był rok szkolny 1978/79, z siedzibą przy ulicy Łużyckiej 12b, dwukondygnacyjny budynek przedszkola mieści się na nowo wybudowanym osiedlu mieszkalnym w dzielnicy „Centrum” w sąsiedztwie żłobka, Szkoły Podstawowej nr 51 , centrum handlowego oraz Miejskiego Parku im Kachla. Przedszkole okolone jest posesją o powierzchni 3,500 m2. W ustalonym stopniu organizacyjnym o liczbie czterech oddziałów placówka funkcjonowała do roku szkolnego 1993/94. W tym czasie, w związku z remontem sąsiadującego żłobka został utworzony piąty oddział niestety kosztem sali zajęć ruchowych. Do pięciu oddziałów przedszkola uczęszcza łącznie około 110 dzieci. Placówka zatrudnia obecnie 30 pracowników , obsługuje finansowo 5 placówek – 21,25,33,31,59 Obecnie kadrę pedagogiczną stanowi 12 nauczycielek, legitymujących się wyższym wykształceniem oraz kwalifikacjami zgodnymi z wykonywaną pracą. W naszej placówce jest dobrym zwyczajem ustawiczne podnoszenie i doskonalenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez różne formy doskonalenia. Posiadają dodatkowe kwalifikacje w zakresie fizjoterapii, oligofrenopedagogiki, logopedii, terapii pedagogicznej oraz kwalifikacje do prowadzenia zajęć z języka obcego tj angielskiego, niemieckiego.
            Takie wykształcenie pozwala bardzo dokładnie zdiagnozować malucha i prawidłowo przeprowadzić jego terapię     a przede wszystkim zadbać o jego wszechstronny rozwój .

Proponujemy:

Przedszkole jest czynne 11 godzin dziennie tj od 6.00 do 17.00. Dzieci mają możliwość otrzymania 3 posiłków w ciągu dnia oraz mają stały dostęp do wody mineralnej niegazowanej. Placówka posiada ogród składający się z arboretum oraz placu zabaw, mini amfiteatru i części rekreacyjnej. Drzewa i krzewy są pielęgnowane i systematycznie uzupełniane dzięki współpracy z LOP-em i  rodzicami, toteż przedszkole może się pochwalić estetyką i funkcjonalnością posesji.

Przedszkole realizuje program pracy wychowawczo dydaktycznej pod nazwą „Razem w przedszkolu ” oraz autorski program wychowawczo- profilaktyczny pod nazwą "Przedszkole przyjazne dziecku", Edukacja Fundamentalna". Dzieci zdolne są objęte programem pracy metodą projektów- "Mali Tropiciele".
             Natomiast dzieci wymagające stymulacji pracują na programach dostosowanych dla ich indywidualnych potrzeb. Wspólne z rodzicami uczestniczymy w zabawach: Dzień Marchewki, Obchody pluszowego misia, Urodziny Kubusia Puchatka, Pasowanie na przedszkolaka , Mikołaja , Wigilię , Dzień Babci i Dziadka , Bal karnawałowy, Dzień Wiosny, Dzień Służby zdrowia, Dzień Ziemi, Dzień Rodziny, Dzień flagi .

Współpracujemy z Biblioteką Miejską, Szkoła Podstawową nr 51, Policją, Spotkania z Leśnikiem, Strażą Pożarną, MDK nr 1, Elpaxem, LOP-em, MOPR-em, Operą, Muzeum, Schroniskiem dla zwierząt w Miechowicach.
            Organizujemy i uczestniczymy w licznych konkursach np Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa,
            Ekosystemy wodne, Jestem świadomym Ekologiem itd.
            Organizujemy wycieczki do opery, muzeum, BCK , szkoły muzycznej oraz wyjazdy np do kopalni cukierków, ZOO, fabryki bombek, planetarium jak i w tereny zielone (Allele).

Przedszkole uczestniczy w akcjach; Posadź swoje drzewko,  WOŚP, Cała Polska Czyta Dzieciom, Sprzątanie Świata, Bądź bezpieczny na drodze, Dokarmiamy zwierzęta zimą, Zbieramy makulaturę,

Od 2009r wspólnie z Sanepidem realizujemy program antytytoniowy „Czyste powietrze wokół nas”

Poza podstawą programową realizujemy Innowacje: „Moje Ja w świecie bajki i Baśni” „Moje Ja w świecie muzyki”,  „Moje Ja w świecie sztuki”, "Moje Ja w świecie nauk przyrodniczych".
             Organizujemy kółka zainteresowań typu Zabawy Plastyczne darami natury z elementami florystyki "logorytmika","Bajeczki z naszej biblioteczki", "Język Angielski", "mały kucharz".