• Specjaliści, Projekty, Innowacje

• w Świecie Bajki i Baśni

• INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„MOJE JA W ŚWIECIE BAJKI I BAŚNI”

WPROWADZENIE ELEMENTÓW BAJKOTERAPII

W GRUPIE DZIECI 5- 6 – LETNICH

Czytanie dziecku to skuteczna metoda wychowania wrażliwego czytelnika, samodzielnie myślącego, z wyobraźnią, umiejącego poradzić sobie w życiu dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom. Niestety dzieci nasze funkcjonują w środowisku ubogim językowo. Kontakt z żywym słowem zastąpiły telewizja i komputer, których narzędziem jest obraz, w efekcie dzieci coraz gorzej posługują się językiem, a ich słownictwo jest zubożone. Także rodzice nie stanowią dla nich dobrego wzorca – mało z nimi rozmawiają i coraz mniej im czytają. Dzieci pozbawione wyobraźni skazane są na trudności w szkole i w późniejszym życiu.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują też, że współczesnym małym dzieciom coraz częściej towarzyszą sytuacje trudne, lęki i problemy emocjonalne. Żyjemy bowiem w świecie, gdzie wymagania i oczekiwania nie tylko wobec dorosłych, ale i dzieci szybko zmieniają się, a rodzina coraz częściej nie daje poczucia bezpieczeństwa.

Ten stan rzeczy może zmienić przedszkole. Innowacja ta będzie realizowana zgodnie z wizją przedszkola promującego aktywną i twórczą postawę dziecka - uwzględniającą jego potrzeby i możliwości i będzie zgodna z ogólnymi założeniami ogólnopolskiej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w której uczestniczymy od 2003 roku ( czyli od momentu powstania tej kampanii ).

Będzie obejmowała między innymi działania profilaktyczne – prowadzące do kształtowania nawyku czytania i zdobywania wiedzy o świecie, działania terapeutyczne – pozwalające na budowanie mocnej więzi pomiędzy dzieckiem a dorosłym oraz niwelujące poczucie lęku i wzmacniające poczucie własnej wartości, działania logopedyczne – rozwijające kompetencje językowe – wzbogacające słownictwo i pozwalające na porozumiewanie się w sposób poprawny.

Do realizacji innowacji czynnie zostaną włączone dzieci, rodzice, personel przedszkola, psycholog, logopeda, a także inne osoby z różnych instytucji kulturalnych i oświatowych.

Zapraszamy Państwa na stronę   bajka.pl oraz kubus.pl