• Specjaliści, Projekty, Innowacje

• W Świecie Muzyki

• INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„MOJE  JA W  ŚWIECIE MUZYKI”

„Ze wszystkich sztuk pięknych, muzyka posiada

największy  wpływ na emocje (pasje)”

Napoleon I, cesarz Francji

Muzyka obecna jest w życiu każdego z nas. Bawi, uspakaja, pobudza, koi a przede wszystkim uprzyjemnia nam czas. Posiada istotne znaczenie terapeutyczne, gdyż kształtuje osobowość, rozwija funkcje poznawcze, sferę uczuciowo emocjonalną, postawy moralne, społeczne, estetyczne i kulturalne. Muzyka usuwa stan zmęczenia, zmniejsza stany depresyjne, redukuje uczucie strachu jest pomocnym środkiem w likwidowaniu napięć emocjonalnych, towarzyszących coraz częściej dzieciom w wieku przedszkolnym. Muzyka pomaga często w zdiagnozowaniu pierwszych braków i deficytów rozwojowych mogących wpłynąć na całą szkolną i pozaszkolną karierę dziecka. Pracując z dziećmi w wieku przedszkolnym, można łatwo dostrzec, jak wiele w nich jest napięć emocjonalnych, jak coraz uboższa jest ich wyobraźnia i zagrożone poczucie bezpieczeństwa. Spowodowane jest to dzisiejszym tempem życia. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom dziecka starałam się aranżować tak zajęcia, by poczuły się bezpiecznie, a ich emocje miały ujście. Tym sposobem odkryłam dobroczynny wpływ aktywnego słuchania muzyki klasycznej, gdzie dzieci mają możliwość „odebrania” muzyki za pomocą gestów, mimiki, dramy, grania na instrumentach, rytmizowania.

Jako Przedszkole, które stara się corocznie poszerzać swoje doświadczenia i dopasować je do aktualnych potrzeb naszych dzieci realizujemy innowację, opartą na wprowadzeniu elementów bajkoterapii, wykorzystując przy tym muzykę relaksacyjną. Dlatego też postanowiliśmy przez dotychczasowe działania wzbogacić naszą ofertę o tak wspaniałą i wszechstronnie wpływającą na kształtowanie się małego człowieka metodę. Innowacja ta będzie doskonałym kluczem do realizacji wizji naszego przedszkola promującego aktywną i twórczą postawę dziecka. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu muzyki w celach

- terapeutycznych, gdyż silnie oddziałuje na ludzkie emocje. Może być wykorzystywana jako środek przeciwdziałający emocjom negatywnym, a także może wspomagać dodatnie.

- profilaktycznych, gdyż pomaga w odreagowaniu napięć psychofizycznych, pozbyciu się nadmiaru energii i agresji.

Pomaga w ujawnieniu zdolności twórczych, fantazji kreowania własnego ja. A także integruje i poprawia komunikację w grupie.

Wspomaga rozwój intelektualny człowieka (pamięć, myślenie, spostrzegawczość). Wzbogaca człowieka w nowe przeżycia i doświadczenia płynące z obcowania z muzyką. Działa wychowawczo – kształci wrażliwość i pomaga w kształtowaniu własnego stosunku do codziennych przeżyć własnych i cudzych. Wpływa na lepsze wzajemne rozumienie się. Pomaga w ogólnym przygotowaniu do życia.