• Specjaliści, Projekty, Innowacje

• W Świecie Sztuki

• Innowacja pedagogiczna " Moje ja w świecie sztuki "

„Twórczość plastyczna dzieci jest uniwersalnym środkiem służącym do wypowiadania najgłębszych pragnień i przeżyć.
            Jest także źródłem najwspanialszych wzlotów myśli twórczej,
            realizacją najskrytszych marzeń dostarczających uśmiechu
            i szczęścia dzieciom,… .”

STANISŁAW POPEK

Sztuka dla niektórych dzieci może być terapią, dla innych realizowaniem siebie, czy rozwijaniem talentu, ale dla wszystkich dzieci powinna być znakomitą zabawą.

Właśnie taki główny cel przyświeca tej innowacji, która będzie doskonałym kluczem do realizacji wizji naszego przedszkola promującego aktywną i twórczą postawę dziecka. Dzieciom podoba się to co przynosi im radość, wywołuje miłe wrażenia lub doznania zmysłowe, które pobudzają je emocjonalnie i wiążą uczuciowo z otoczeniem.. To z kolei skłania je do podejmowania własnych prób i działań w otaczającej rzeczywistości, do wyrażania siebie- do ekspresji artystycznej. Dlatego tak ważną rzeczą jest zapewnienie dzieciom stałego dostępu do sztuki oraz możliwości jak najczęstszego wypowiadania się przez twórczość. Dzięki tej innowacji dzieci chętnie i bez obaw  wzmacniają swoją chęć tworzenia, czują się częścią kultury, rozwijają i poszerzają swoje zainteresowania sztuką plastyczną. Innowacja pełni również funkcję terapeutyczną  Właściwie zorganizowana i poprowadzona działalność plastyczna dziecka przyczynia się do niwelowania lęków i zahamowań, rozwija pewność siebie, odwagę i wiarę we własne możliwości twórcze. Rozwija samodzielne myślenie i działanie. Po to by dziecko mogło wyzwolić swój wewnętrzny potencjał trzeba uszanować jego spontaniczność, czuwać nad właściwymi sposobami ekspresji-aktywności plastycznej i  unikać wszystkiego co może ją zahamować.  Możliwości i osiągnięcia twórcze małych dzieci są bowiem wielkie i zdumiewające. Prace ich są ciekawe i bogate, zwłaszcza wtedy, kiedy stworzy im się warunki sprzyjające rozwojowi działalności artystycznej.  Doskonałą formą działania twórczego jest praca w grupie. Świadomość przynależności do grupy malujących, tworzących jest  bardzo ważna. Nawet dziecko, które ma pewne opory, kiedy widzi ,że wszyscy pracują, że zajęci są sobą malując lepiej czy gorzej zaczyna także pracować, zaczyna chcieć. Towarzystwo kolegów pobudza jego energię. Dzieci zainteresowane są tym co się dzieje, obserwują prace kolegów, uczą się od siebie nawzajem.  Jednym z wielu zadań przedszkola jest stymulowanie rozwoju takich zdolności dzieci, dzięki którym kształtują one swoją osobowość, zwiększając szansę powodzenia w szkole i w życiu. Innowacją zostały objęte dzieci chętne i uzdolnione manualnie. Każdy temat w danej grupie wiekowej powinien się odnosić  bezpośrednio do dziecka. Dlatego słowo „Ja” jest na pierwszym miejscu. Stąd też pojawienie się wielu tematów takich jak; Ja i moja mama, Ja i moje podróże, Ja i moje emocje , Ja i moje uczucia itp.

Działania innowacyjne obejmują:

* Techniki plastyczne płaskie tj. malowanie, wydzieranie, wycinanie, wydrapywanie, rysowanie, stemplowanie i  inne

* Techniki plastyczne przestrzenne tj. lepienie z plasteliny, masy solnej, formowanie z papieru, folii, drutu, materiału przyrodniczego, papieroplastyka, collage, płaskorzeźba itp.

*  Organizowanie wystaw prac w przedszkolu

*   Udział w konkursach plastycznych

* Zajęcia na świeżym powietrzu

* Spotkanie z plastykiem