• Specjaliści, Projekty, Innowacje

• W Świecie nauk przyrodniczych

• Innowacja pedagogicza "Moje ja w świecie nauk przyrodniczych"

Ważną rolę w procesie nauk przyrodniczych odgrywa zapoczątkowana już w przedszkolu edukacja, która polega na kształtowaniu u dzieci przedszkolnych odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej.

Wiedzę przyrodniczą kształtujemy przez całe życie, a edukacja przyrodnicza w przedszkolu – to jeden z bardzo ważnych etapów tego procesu. Jakość i zakres doświadczeń przyrodniczych dzieci zależy w dużej mierze od wpływu środowiska, w którym żyją.
            Dziecko to istota, która wchodzi intensywnie w relacje z bliższym i dalszym otaczającym je światem – jest więc elementem systemu ekologicznego. W przedszkolu jest wiele okazji do rozbudzania wrażliwości ekologicznej, ponieważ nie ma tam granic między przedmiotami. Szansą spełnienia przewidywanych oczekiwań jest zamierzona, dobrze przemyślana i zorganizowana praca wychowawczo – dydaktyczna nauczyciela, w której wykorzystuje on całe bogactwo środków, metod i form. Dzieci mogą zaznajomić się ze światem roślin, zwierząt, z przyrodą nieożywioną – a także nauczyć się dostrzegać i przeżywać jej piękno. Obcowanie z przyrodą pozwala także na zdobycie wielu umiejętności i doświadczeń – co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Chcąc lepiej kształtować postawy proekologiczne dzieci – w naszym przedszkolu  uroczyście obchodzić takie święta jak:
            - Dzień Wiosny – 21 marca,
            - Światowy Dzień Meteorologii – 23 marca,
            - Tydzień Czystości Wód – od 1 do 7 kwietnia,
            - Światowy Dzień Ziemi – 22 kwietnia,

- Dzień Niezapominajki – 15 maj,
            - Dzień Lasu i Zadrzewień – 5 czerwca,
            - Dzień Leśnika – pierwsza niedziela czerwca,
            - Dzień Ekologa – 19 września,
            - Dzień Ochrony Przyrody – 30 września.

Cele edukacyjne kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych i ochrony przyrody w Przedszkolu nr 59 w Bytomiu:

• Rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą;
            • Kształtowanie szacunku dla przyrody i jej piękna;
            • Rozwijanie i kształtowanie świadomości ekologicznej;
            • Ukazywanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka;
            • Kształtowanie u dzieci postawy zaangażowania w problemy ochrony środowiska przyrodniczego;
            • Rozwijanie umiejętności pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł;
            • Rozwijanie wyobraźni i twórczej ekspresji.
            • Przebywanie i działanie w świecie przyrody;
            • Rozszerzanie wiedzy ekologicznej;
            • Rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności i indywidualnych zainteresowań;
            • Rozbudzanie motywacji do działania, obserwowania, doświadczania i tworzenia;
            • Uwrażliwianie na piękno przyrody;
            • Wyrabianie tolerancji do wszystkiego co żyje;
            • Kształtowanie poczucia własnej wartości i przydatności dla środowiska;
            • Budzenie zainteresowania osiągnięciami naukowymi w dziedzinie nauk przyrodniczych – w tym polskiej uczonej Marii Skłodowskiej – Curie.